Dünya

Duisburg’da İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karşı pankart asıldı

Yeni Kadın'ın bileşeni olduğu Avrupa Kadın Dayanışması da, Türkiye ve T. Kürdistan’ında kadınların mücadelesine destek olmak için çeşitli eylemler örgütlüyor.

Duisburg: “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, kamuoyunda bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’nden 19 Mart 2021 tarihinde sabaha karşı yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yürürlükten kalkacağı duyurulmuş ve tarih olarak da 1 Temmuz verilmişti.

Sözleşme’den çıkma tartışmalarının başından bu yana kadınlar sokakları terk etmeyerek iktidara #İstanbulSözleşmesiniUygula dediler. Çekilme için işaret edilen 1 Temmuz yaklaşırken, kadınlar yine sokaklarda.

Yeni Kadın’ın bileşeni olduğu Avrupa Kadın Dayanışması da, Türkiye ve T. Kürdistan’ında kadınların mücadelesine destek olmak için çeşitli eylemler örgütlüyor.

21 Haziran gecesi Duisburg’un Hamborn semtinde almanca “Haklarımız, Özgürlüğümüz ve Yaşamımız için İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” yazılı, Avrupa Kadın Dayanışması imzalı pankart asan kadınlar, 1 Temmuz günü şehir merkezinde yapacakları mitinge de çağrı yaptılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu